Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki bazı farklar

0
19

Bilişim teknolojisinin gelişmesi, internetin popülerleşmesi ve sosyal medyanın hayatımızın bir parçası olması ile birlikte pazarlama stratejileri ve yöntemleri de değişiklik göstermeye başladı.

Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte geleneksel pazarlamanın yerini dijital pazarlama almaya başladı.

1. Maliyet

Geleneksel pazarlamanın maliyeti dijital pazarlamaya nazaran daha fazladır. Dijital pazarlama da ise daha düşük maliyete daha çok kişiye ulaşılır.

2. İletişim

Geleneksel pazarlamada kaynaktan alıcıya, reklamı sadece dinleten bir iletişim yöntemi vardır. Dijital pazarlamada ise alıcının reklamı verene yorum yapma, soru sorma gibi avantajları vardır.

3. Zaman Kavramı

Geleneksel pazarlamada reklam kampanyasının kurgusu uzun ve zordur. Ayrıca yapılacak bir yanlışın telafisi de oldukça zahmetlidir. Dijital pazarlamada ise bu durum tam tersine daha zahmetsizdir ve doğabilecek bir yanlışın veya hatanın telafisi her an, kolay bir şekilde mümkündür.

4. Tüketici İletişimi

Geleneksel pazarlamada tüketici markaya e-posta, telefon gibi klasik şekillerde ulaşırken, dijital pazarlama ise reklamı görür görmez sosyal medya üzerinden iletişime geçebilir, soru sorabilir veya fikirlerini paylaşabilir ve bir iletişim aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir.

5. Kapsam

Geleneksel pazarlamada kapsam sınırlıdır. Dijital pazarlama ise her an her yerde müşteriye kolayca ulaşıldığı için daha kapsamlıdır.

6. Kullanılabilirlik

Geleneksel pazarlama saatleri sınırlıdır. Dijital pazarlama ise 7 gün 24 saat mümkündür.

7. Deneyim ve Zenginlik

Geleneksel pazarlama stratejilerinin belli kalıplara uyulması gerekir. Dijital pazarlamada ise yenilikler kolayca denenebilir. Farklı kurgular ile çeşitli kampanyalar düzenlenir. Etki alanı daha geniş olduğu için de farklı insanlara kolayca ulaşır ve aniden gündeme gelebilir.

8. Tüketici ile Marka Gözetimi

Geleneksel pazarlamada marka, markanın korunması, tüketici hakkı ve tüketicinin korunması oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada ise yanlış yapan bir müşteriye hemen müdahale edilebilir.

9. Çalışan Kişiler

Geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler, pazarlama gibi bir çok farklı departman vardır. Dijital pazarlamada ise sosyal medya uzmanları veya ajanslar vardır.

10. Dil

Geleneksel pazarlamada dil daha resmi ve mesafelidir. Dijital pazarlamada ise daha samimi ve yakındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here