İnternetten Para kazanmak

0
20

Artık mobil İnternet kullanıcılarının sayısı normal masaüstü bilgisayar kullanımı ile İnternet erişimi sağlayanların sayısını kat kat geçmiştir. Bu durum online ticaret açısından özellikle mağazasını İnternet’e taşıyıp para kazanmak isteyen girişimciler için çok büyük bir fırsata dönüşmüştür.  Çünkü İnternet’teki herkes online ticaret yaparak internetten para kazanmak isteyen şirket ve mağazalar için potansiyel müşteri adayıdır. İnternet’te tüketen ve alışveriş yapan kullanıcı sayısı arttıkça reklam veren şirket sayısı da büyüyerek artıyor. O yüzden, günümüzde İnternetten para kazanmak kavramının farklı yolları oluşmuştur.

İnternetten para kazanmak mı ?

Reklam veya pazarlamaya odaklı çalışmalarla, hedef kullanıcı grubuna (müşteriye) ulaşarak, internetten para kazanma hedefi güderek ve bu alanda yerini almak isteyenler için atılması gereken ilk adım doğru bir dijital pazarlama stratejisidir. Günümüzde, bir ürün veya mağaza sahibi olmaksızın bu kadar bol seçenek arasından mutlaka size uygun bir internetten para kazanma fikri çıkacaktır.

İste para kazanmak isteyenlere bu maddelerden bazıları:

Blog yazarak para kazanmak

Büyük bir keyifle yaptığım ve ısrarla tavsiye ettiğim blog yazarlığı bu dönemde en iyi bireysel internet girişimleri arasında gösteriliyor.

Uzmanların belirttiği rakamlara göre; özgün içerik üreten bir blog yazarı gösterdiği çaba ile orantılı olarak aylık 10 bin TL’den daha yüksek kazanç elde edebiliyor. Ülkemizde ve dünyada bu rakama kolayca ulaşan binlerce uzman blog yazarı mevcuttur.

Bu alanda uzman olmak  ve blog yazarak para kazanmak için diploma veya sertifika şartı yoktur.

Tabi ki uzman olduğunuz bir alanda bir şeyler yapmanız kesinlikle daha iyi olacaktır ama meraklısı olduğunuz yada hayatınızda hobi niteliği taşıyan bir alanda da bir şeyler yazabilirsiniz. Kendi alanında uzman olan pek çok blog yazarının bile üç-beş öncesine kadar internetten para kazanma yolları hakkında fazla bir fikri yoktu. O yüzden aşırı zor olduğunu düşünmemelisiniz.

Makale (Blog yazısı) yazarak para kazanmak

Bir çok sitedeki bilgilere göre, makale veya blog yazısı yazma alanında uzman olan editörler 1.000 kelimelik profesyonel bir içeriği oluşturmak için 50-75 TL arasında bir para talep ediyorlar. Fakat yanı sıra bir çok forum benzeri sitede 1.000 kelimelik bir makaleyi 15-20 TL gibi bir fiyatla daha ucuz şekilde oluşturan yazarlar da var. Aradaki uçuk derece ki ücret farkının neredeyse 2-3 katı olmasına rağmen profesyonel makaleler daha çok tercih edilmektedir. Makale yazarak para kazanma fikri size cazip geldi ise, sadece uzman olduğunuz alanda bilgi ve birikim sahibi olmak dışında; özgün makale nasıl yazılır, seo uyumlu makale nasıl yazılır, blog makalesi nasıl yazılır gibi başlıklarla youtube’de kısa da olsa bazı video incelemeleri yapmanız ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing) ile para kazanmak

Satıcılar affiliate kimliğiniz ve kullandıkları bazı yazılımlar sayesinde İnternet sitenizin performansını ölçerler ve bu tür şirketler farklı affiliate programları, farklı ödeme koşulları sunarlar:

  • Satış başına ödeme (pay per sale ): Satıcı size satış işleminden sonra satış yüzdesi verir.
  • Tıklama başına ödeme (pay per click ): Satış gerçekleşse de gerçekleşmese de satıcının sitesine yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin sayısına göre ödeme alırsınız.
  • Yönlendirme başına ödeme (pay per lead) : Ziyaretçiler bir form vs. doldurarak bazı iletişim bilgilerini hedef internet sitesi ile paylaştıkları anda ödeme alırsınız.

Anket doldurarak para kazanmak

Anket üzerinden para veren İnternet siteleri size ancak ayda 50-300 TL arası harçlık mahiyetinde ödeme yapar ve bu tek başına pek de cazip bir ara kazanma yöntemi sayılmaz.

Youtube’dan para kazanmak

Eğer konuşmayı ve bir şeyler paylaşmayı seviyorsanız, %100 özgün içerikli ve telif hakları kurallarını ihlal etmeyen videolar içeren bir kanal ile Youtube’dan para kazanma olasılığınız gayet yüksek. Tabi ki bu konu hakkında önceden bir fikir yürütmeniz ve bir konsept oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü gerçekten izlenilecek içerikler üretebilmek için sağlam bir plan yapmak kesinlikle şart.

Sosyal Medya’dan para kazanmak

Facebook, Twitter, İnstagram gibi büyük kullanıcı gruplarını hitap eden ve özellikle fan sayfası tarzındaki sosyal medya sayfanızda da reklam yaparak para kazanmanız mümkün.

Ana başlıkları ile internetten nasıl para kazanmak kavramının içini doldurmaya çalıştım. Açıklamalı şekilde bir yazı yazmak gerçekten mümkün olmadığı için, niyetiniz ciddi ise bu alanda yazılmış kitapları okumanızı tavsiye ederim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here