Sosyal medya dolandırıcılığı!

0
14

Teknoloji ve internet kullanımının gelişimini fırsata dönüştürmek isteyen sosyal medya dolandırıcıları, bir çok bilgiyi yanlış veya yanıltıcı şekilde kullanarak haksız kazanç elde etmeye çalışmaktalar.

Son dönemlerde yaşanan sosyal medya dolandırıcılıklarını da göz önünde bulunduğumuz takdirde içinde bulunduğumuz dönemler son derece tehlikeli görünüyor.

Geçtiğimiz senelerde internet hırsızlığı kayıtlarına altın harflerle geçecek neler yaşandı, kimler internetteki bilgi kirliliğinin kurbanı ve kazananları oldular?

Uzaydan tarla: 14 Şubat gibi önemli günleri kullanarak sosyal medyada yoğun pazarlama yapıyorlar. Sevgililerine ilginç hediyeler vermek isteyen bir çok kullanıcıyı çekerek dolandırıyorlar.

Sizin de bir fok balığınız olsun: Hemen hepimiz, ‘fok balıklarının çok yalnız olduğuyla ilgili haberler duyuyoruz. Bu haberler aslında doğru değil. Hayırsever sosyal medya kullanıcılarının duygularını sömürerek, fok balıklarını sahiplenmek için bağışta bulunmaya davet ediyorlar.

Bilgi kirliliğinin yüksek olduğu internet ortamında bu gibi dolandırıcılar oldukça fazla para kazanabiliyorlar. Bu nedenle sosyal medya hırsızlıklarına bu noktada dikkat çekmek büyük önem taşıyor.

İnternet ve teknoloji kullanımını giderek artıyor. Aynı oranda bilgi kirliliği ve dolandırıcılar.

Sosyal medya mecraları üzerinde yapılan iş tekliflerine, ünlü markaların taklitleri gibi düzenbazlıklar konusunda dikkatli olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here